YENİCE ORMANLARI- SAFRANBOLU TURU (15-16 AĞUSTOS 2015)

(Ömer KABUL dostumuza misafirperverliği için sonsuz teşekkürler…)
Turumuz Volkan Kumkumoğlu ile birlikte kararlaştırdığımız şekilde Esenler otogarda 22:30 otobüsü ile başladı. Başladı başlamasına ama otobüs firmasının Safran oluşu yani bilmediğimiz bir firma oluşu bisiklet konusunda bizi acaba diye içimizden geçirmekten alıkoyamıyordu.

Bisikletlerimizi güzelce paketleyip löp olarak muavine hazır hale getirdiğimizde içeriden bir ses Abü bu otobüs köylere uğreyyo bisikletleri alamayız. Siz 12:00’da ekspres otobüsümüze binin aynı saatte olursunuz sesini duyduk. Neyse sabırla 1.5 saat oyalanarak ekpress otobüse bindik.

Otobüs gerçekten ekspres özelliğindeydi. Öyle ki otobanda geri geri ters yönde giderek yoldaki yolcuları topluyordu. Neyseki kazasız belasız Karabük’e vardık. Şair burada demek istiyor ki bildiğinizden şaşmayın. Kamil Koç yani. Onda da otobüs modeline dikkat et SETRA’ların bagajları 2’ye bölünmüş dik olarak bisiklet sığmıyor. TRAVEGO’lar daha iyi..

Neyse sabah 07:00 civarında Karabük’e vardık. Bisikletleri tekrar toparlayıp çay içebilceğimiz bir yer aradık. Sonunda şöförlerin toplandığı bir çay ocağına attık kendimizi. Volkan her zamanki Cevat Kelle durumlarından dolayı Yumurta, elleriyle hazırladığı güzel sandiviçler ve zeytin eşliğinde Voltranı oluşturan son parça olan çayla güzelce karnımızı doyurduk. Ardından düştük Yenice yollarına.

Karabük Yenice arası ortalama 35 km. Bu arada 14 adet farklı uzunlukta tünelden geçiyorsunuz. Yeniceye az bir yol kala Şeker Kanyonunun tabelasını görüp daldık içeri. Manzara müthiş.. Konaklama imkanı da var. Sanıyorum 75 TL. Ama indirim yapılabilirmiş.. Kısa bir sefie ve civar resimlemelerden sonra şeker kanyonunda incebacaklar mahallesine doğru yola çıktık. Manzaralar inanılmaz..Daha sonra da non stop Sorgun yaylasına doğru zorlu bir MTB parkuru eşliğinde ilerledik.

Bu arada Volkan ile benim bisikletler pil destekli. Ancak parkur o kadar zorlu ki piller tükendi. Ama bizim doğal pillerimiz tükenmemişti.Yolun zorlu kısmı hala devam ediyordu.Bu nedenle Eğriova göletine doğru ilerlemeye başladık. Fakat bırakın bisikleti yaya olarak bile ilerlemek sıkıntılıydı. Ayrıca hava da bozmaya başladığından yolda gördüğümüz çobanlardan da bilgi alarak karaağaç köyü tarafından tünelleri es geçerek (kenarlarında emniyet şeridi yok) tekrar karabük yoluna çıktık.

Amacımız ilk etapta Yenicede 2 günü geçirmek idi .Ancak ikinci günü Safranbolu olarak kararlaştırınca rotamızı değiştirdik. Çok da iyi yaptık. Cumartesi gecesi Safranbolu Otogarına yakın UZ Hotel’de gecelik 50 TL’ye (kahvaltı dahil) konakladık. Ömer KABUL dostumuzun o gece gelip hızlı bir şehir turu yaptırmasının da rahatlığı ile sabah tura TOKATLI kanyonunu yaklaşık (2 km) bisikletleri kuytu yerde bırakarak yürüyerek geçtik. İyiki öyle yapmışız yoksa o güzellikleri göremeyecektik.

Kanyonun ardından Kristal Balkon’da nefis manzaralara karşı resimlerimizi çektik. Ardından gözümüze kestirdiğimiz bir tepeye çıkmak için yol ararken BULAK mağarasına da gitmemiz gerektiğini öğrendik. Hoop oradan mağaraya vardık.. Müthiş bir ortam. Doğal klima..

Dönüş yolunda Eski çarşı içinden CİNCİ Han vs. farklı yerleri de görerek turu bitirdiğimiz sanmıştık. CİNCİ Han’ın yanındaki SULTAN’un yeri’ndeki hanım Saklı Cennetten bahsedince otobüse az kalmasına rağmen oraya gidip görmemiz gerektiğine karar verdik. Gündüz de güzeldir sanıyorum ama gece bir başka güzellikte olan Saklı Cenneti de gezip son olarak lokum alışverişinden sonra otogara kendimizi attık veee sorunsuz evlerimize ulaştık.. Sonuç olarak 2 günde Yenice ormanları ve Safranboluyu dolu dolu gezme fırsatı bulduk. Bu vesile ile Volkan Dostuma teşekkür ediyorum….

Yeni turlarda görüşmek üzere.. SAFRANBOLUYA MUTLAKA GİDİN..