Şanlıurfa- Gaziantep Bisiklet ve Kültür Turu (15 Mart-19 Mart 2018)

Farklı şehirlerde, farklı rotalarda bisiklet sürme fikri 2017 Kasım’ındaki Uçakla İzmir turu sonrası daha da güçlendi.Bu nedenle uçak kampanyalarını takip etmeye başladım. Urfa hep aklımdaydı. Güneydoğu’da bisiklet sürmemiştim. Ama nasıl yaparım rotaları nasıl belirlerim bu sorular da bir köşede duruyordu.

Bir şehre gitmeden önce o şehrin sakinleri ile irtibata geçmenin daha doğru olduğunu düşünürüm. Turu birlikte yapacağımız Habil arkadaşımızla da görüşerek bir taşla 2 kuş vurma adına Gidiş Şanlıurfa- Dönüş ise Gaziantep olarak biletleri aylar öncesinden aldık.Şimdi sıra orada neler yapacağımıza gelmişti. Urfa’daki bisiklet gruplarını araştırırken URBİT (Urfa Bisiklet Topluluğu) ile tanıştım. Sağolsunlar URBİT yöneticilerinden Mehmet Aslan ve Mustafa Aslan tur ve rota konusunda yardımcı olacaklarını söylediler.

15 Mart Sabahı Atatük Havalimanına Habil’in arabasıyla gittik. Bu arada bisiklet paketleme ve uçakla taşıma hakkında birkaç bilgi vereyim. Bisikletinizin pedalları sökülmüş, lastiklerin havası indirilmiş ve ön teker çıkarılmış şekilde Sanayi tipi streç ile mumya şeklinde önce kadroyu sarıyorsunuz.Sonra da yanına çıkardığınız , havasını indirdiğiniz tekerleği ve pedal, pompa vs..’leri de sararak güzelce tek parça halinde paketliyorsunuz.

Ben bir tık öteye giderek daha önce aldığım taşıma çantasına bu paketi ekstra güvenlik olarak koydum. Omuz askısı da olduğu için havaalanında taşıması kolay oluyor.Şu an için bisiklet taşıma ücretleri konusunda da bilgi vereyim. Türk Hava Yolları 15 kg bagaj hakkını aşmadıkça bisiklete ücret almıyor. Pegasus 60 TL, Onur air 30 TL alıyor…

1 saat 20 dakikalık bir uçuşla Şanlı Urfa Havaalanına indik. Bisikletlerimizi tekrar eski haline getirdikten sonra Urfa merkeze doğru yola çıktık. Yaklaşık 35 km sürüş ardında DSİ (Devlet Su işleri)’ne vardık. Orada Mustafa Bey ve İrfan kardeşimiz bizi karşıladı.

Üzerimizdeki ağırlıkları oraya bırakıp İrfan ile birlikte Göbeklitepe’ye doğru yola çıktık. Urfa’nın içinden Göbeklitepe yoluna girip, yaklaşık 12 km sonra kazı alanına vardık. Görülen eserlerin 12.000 yıl ötesinden olması insanı heyecanlandırıyor. Alanı ve etrafını gezdikten sonra dönüş yoluna geçtik.

Gidişteki sağlam rampaların bize hediyesi olan mükemmel inişler sonunda Urfa’ya geri döndük. O kadar Göbeklitepe yolunda göbekleri eritince, kayıpları yerine koymak gerekiyor. Heheh. Ciğercilerin birlikte bulunduğu mekana gelip, ciğerleri götürdükten sonra, Urbit’li arkadaşların toplanma mekanına geldik.

Burada bizi birkaç süpriz bekliyordu. Bunlardan biri Sıra gecesiydi. İmam Ergin Bey ve arkadaşlarının sergilediği nefis 3 saatlik Müzik şöleni ve Çiğköfte ile midemize bayram yaptıran Necmi Nerede abimize tekrar teşekkür ediyoruz. Gece eski Urfa sokaklarındaki bisiklet turu ile günü noktaladık.

2. Gün Mehmet Aslan ve Mustafa Aslan Beyler sağolsunlar Harran’a bizi özel araçları ile götürdüler. Harran’da Ulu Cami ve Harran Evlerini görme fırsatımız oldu. Ardından öğleden sonra da Balıklıgöl ve diğer Manevi mekanları gezip, akşam sosyal bir aktivite olan film gösterimine katıldık.

Urfa’da muhteşem 2 gün geçirdik. Bu vesile ile tekrar Urbit yöneticilerinden Mehmet Aslan ve Mustafa Aslan beylere teşekkür ediyorum. 3. gün vedalaşıp Urfa’dan 115 km’lik bir mesafe olan Halfetiye doğru yola çıktık. Şansımıza her yönden esen rüzgar bizi hiç yalnız bırakmadı.

Ana yoldan Halfeti yoluna saptığımızda tabelalar 35 km kaldığını gösteriyordu. Ama esas yokuşlar filmin sonuna kalmış.İnatla turu tamamlama isteğim, bir taraftan da gücün tamamen sıfırlanması, havanın kararması arasındaki gelgitler Yeni Halfeti tabelasının görünmesiyle bir anda sevince dönüştü.

Bisiklet öyle bir tutku ki, olumlu anlamda bağımlılık yapıyor. Tükenmişlik halinde günü bitirirken yeni günde hangi rotaları yapacağız onun heyecanı sarıyor insanın içini. 4. gün Halfeti’de tekne turu ardından karşı yakadaki Kamışlı köyüne tekne ile geçip sağlam tırmanış sonunda mükemmel asfalt yola fıstık ağaçları eşliğinde ulaştık.

Yaklaşık 60 km’lik bir yolculuk sonunda Gaziantep’e vardık. Otele yerleşme az dinlenme derken, depoları doldurma isteği bizi yakındaki Kadir Usta’ya getirdi. Burada Beyran, Küşleme, Lahmacun herşeyi bulmak mümkün. Gece gece acılı Beyran ile kendimize geldik. Servis de muhteşemdi. 4.günü de bu şekilde tamamladık.

Son gün Uçağımız gece yarısı olduğu için Antep içinde turlamaya başladık. En son şehirden 12 km uzaklıktaki Hayvanat bahçesini gezip, geçen ziyaretim kapalı olan (Pazarları kapalı) Şöbyetçi Zeki İnal’ı da ziyaret edip Gaziantep havaalanına doğru yola çıktık.
Toplamda 5 günlük Urfa Antep turumuzu bir sürü dost ve anı ile birlikte 356 km ile tamamladık. Urfa’ya yolunuz düşerse mutlaka URBİT ile irtibata geçin.Misafirperverliklerine siz de şahit olacaksınız.Bol pedallı günler..